БГ банди отнесли каптагона в Близкия изток, сега режимите не могат без него
30/10/2024 12:11
източник
Наред с израелските операции в Ивицата Газа и Ливан, друг спешен конфликт в Близкия изток се разиграва на границата между Сирия и Йордания. Става въпрос за война срещу каптагона - наркотик, подобен на амфетамина, който се разпространява в целия регион.
Производството на наркотици подхранва войните и авторитаризма в Близкия Изток.
Наркотикът пресича социални класи и граници. Употребяват го таксиметрови шофьори, които работят до късно през нощта, бойци от групировките, които искат да си вдъхнат кураж, студенти, които учат за изпити, и високопоставени мениджъри, които искат да работят или да се забавляват дълго време. Всичко това води до търговия с наркотици на стойност няколко милиарда долара, която подхранва още повече конфликтите в региона. Парите от контрабандата на наркотици пълнят джобовете на подкрепяните от Иран групировки, включително Хизбула, която харчи огромни суми от приходите си за оръжия в борбата с Израел. Парите от наркотиците подкрепят сирийския президент Башар Асад, чийто режим се превърна в един от най-големите наркосиндикати в света. Това помага на сирийския диктатор да оцелее въпреки дългогодишните западни санкции.
Сирия отрича да е замесена в търговията с наркотици
Представителите на САЩ са все по-загрижени, че търговията с каптагон подкопава десетилетията на относителна стабилност в Йордания и Саудитска Арабия, които са ключови американски съюзници. Йордания е ангажирала около 1/3 от армията си, за да помогне за ограничаване на потока от наркотици през границата си със Сирия, както и на оръжията, пренасяни от същите мрежи.
Голяма част от производството се извършва в Сирия, твърдят официални лица и изследователи, а друга част - в Ливан. Контрабандистите могат да пренасят наркотиците от Сирия през официалния пропускателен пункт към Йордания, като ги скриват в камиони или наемат жени и деца да натъпчат хапчетата в обувките си. В пустинята контрабандистите използват катапулти, за да хвърлят дрогата през граничните стени или дронове.
Вашингтонският мозъчен тръст "Ню Лайнс" изчислява, че глобалният пазар на каптагон е на стойност около 5,7 млрд. долара, което е повече от половината от пазара на кокаин в Европа. От тях режимът на Асад получава средно около 2,4 млрд. долара годишно в периода 2020-2022 г. – 1/4 от БВП на Сирия - според Обсерваторията на политическите и икономическите мрежи, сирийска и арабска изследователска организация, която следи търговията с каптагон.
В средата на октомври Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на трима души, които според него са участвали в незаконното производство и трафик на каптагон в полза на режима на Асад и Хизбула. Единият от тях е собственик на фабрика в Сирия, която според Министерството на финансите е служила като фиктивна компания, изпращаща хапчета на стойност над 1,5 млрд. долара в Европа, скрити в ролки от индустриална хартия. Според агенциите за трафик на наркотици Европа се е превърнала в ключов център за претоварване на каптагон, предназначен за Арабския полуостров.
Според института "Ню Лайнс", откакто Израел започна войната си срещу Хамас в Ивицата Газа, броят на конфискациите на каптагони на йорданско-сирийската граница се е увеличил 4 пъти, като често те са придружени от незаконни доставки на оръжие. Представители на САЩ казват, че се притесняват, че контрабандата на наркотици ще доведе до увеличаване на иранската контрабанда на оръжия за палестинските фракции на Западния бряг.
При един от най-смъртоносните инциденти във войната срещу дрогата досега, през януари две експлозии разрушиха къща в малкото село Орман, сирийски пустинен аванпост на около 15 мили северно от йорданската граница. 10 души бяха убити, включително 5 жени и 2 деца.
Сирия обвини за взрива йорданските въздушни удари - рядко срещано йорданско военно действие на чужда територия. Йордания е заподозряна в извършването на поне 4 други нападения в Южна Сирия. Йордания отказа да коментира въздушните удари, но след удара през януари заяви, че ще продължи да се противопоставя на опасностите от контрабандисти на наркотици и оръжие.
"Сирийският режим създава пример за държави, които са подложени на санкции и искат да изкарат някой долар", каза Каролин Роуз, експерт по търговията с каптагон в института "Ню Лайнс".
Произход на наркотика
В миналото амфетамините са били предпочитан наркотик в Персийския залив, отчасти поради недостига на повечето от разпространените на Запад наркотици, казва Оскар Д'Аньоне, медицински директор на клиниката OAD в Лондон, която лекува хора от Близкия изток от наркотична зависимост.
"Каптагонът е техният кокаин", твърди Д'Аньоне.
Каптагонът е търговската марка на лекарство, първоначално произведено в Германия през 60-те години на миналия век за лечение на нарколепсия, депресия и разстройство с дефицит на вниманието, след което е забранено в повечето страни през 1986 г. През 90-те години на миналия век български престъпни групи пренасят производството в долината Бекаа в Ливан, крепост на Хизбула.
Войната в Сирия през 2011 г., съчетана със срив на политическия и икономическия ред в Ливан, позволява на търговията с каптагон да се разрасне през размирните граници и неуправляемите пространства към средиземноморските пристанища и международните морски пътища.
Когато режимът на Асад възстанови контрола си върху страната, той завзема съоръжения и индустриализира производството на наркотика. През последното десетилетие той увеличи производството, отчаяно нуждаещ се от парични средства в условията на гражданска война и международни санкции.
В един видеозапис от сирийско производствено предприятие, предоставен на "Уолстрийт джърнъл" от базираната във Вашингтон сирийска група за борба с режима, няколко машини изсипват стотици бежови хапчета в пластмасови кошници. На друг клип бяха показани торбички с хапчета каптагон на купчини, украсени с логото на производителя на луксозни автомобили Лексус, което обикновено се използва за по-висококачествения каптагон.
Основната съставка на каптагона е псевдоефедрин, който често се среща в лекарствата за простуда и грип. По данни на ООН през 2020 г. Сирия е съобщила за очакван внос на 110 000 килограма псевдоефедрин, повече от Обединеното кралство и почти наполовина на количеството, съобщено от световния фармацевтичен лидер Швейцария. Сирия, която е свидетел на срива на здравния си сектор и фармацевтичната индустрия след десетилетие на война, не обясни защо се нуждае от такива големи количества.
Сирийската елитна военна Четвърта бронетанкова дивизия, командвана от брата на президента Махер ал Асад, контролира по-голямата част от производството и разпространението на каптагона, твърдят американски, европейски и арабски представители. Неотдавнашните санкции на Министерството на финансите бяха насочени и към човек, който е участвал в трафика, продавал е оръжия на Четвърта бронирана дивизия и е дарил повече от 1 млн. долара на Хизбула.
"Режимът продължава да разчита изцяло на каптагона", заяви полковник Фарид ал-Касем, сирийски дезертьор, който се е сражавал в гражданската война срещу Асад и сега работи с американските войски, базирани в Източна Сирия.
"Те не могат да действат без тези наркотици", добави той.
Трафикантите пренасят през Сирия и други видове наркотици, по-специално кристален метамфетамин. Йордански служител по сигурността изчислява, че всяка година през границата от Сирия преминават наркотици на стойност 8-10 млрд. долара, пренасяни от обеднели сирийци, които печелят до 10 000 долара на пробег. Хизбула подпомага сирийския режим в улесняването на трафика в районите под неин контрол и охранява къщите на наркодилърите в Южна Сирия.
Сблъсъците с въоръжените сирийци, преминаващи границата, са станали толкова ожесточени, че йорданските войници са възприели политика на "стрелба до смърт".
В една от военните бази йорданските разузнавачи показаха на "Уолстрийт джърнъл" кадри от видеонаблюдение, на които се вижда как трима души във военна база на сирийския режим изстрелват дрон, който според служителите пренася наркотици към йорданската граница.
На друг видеозапис от видеонаблюдение се вижда как деца ходят с впрегнати магарета през нощта, за да оставят наркотици край река Ярмук, разделяща двете държави, и да ги вземат по-късно. В трети видеозапис редица предполагаеми контрабандисти с раници минават покрай пост на сирийската армия.
Контрабандистите използват дори гълъби-пощальони, които са обучени да пренасят до 2,5 унции кристален метамфетамин. Йорданските разузнавачи показаха на "Уолстрийт джърнъл" снимки на заловена птица, уловена на път от Сирия за Йордания с малка торбичка с бял прах, завързана за краката ѝ.
Вашингтон е обезпокоен
През декември 2022 г. президентът Джо Байдън подписва Закона за каптагона, който изисква от САЩ да разработят стратегия за разбиване на мрежите за контрабанда на каптагон и да изградят партньорства с правоприлагащите органи в Близкия изток. През април в Камарата на представителите беше приет двупартиен законопроект, изискващ нови санкции срещу производителите и трафикантите на каптагон.
САЩ не са изпратили войски в помощ на йорданците в борбата срещу каптагона, но снабдяват Йордания с бомби със сателитно насочване, за които "Хюман Райтс Уоч" е установил, че се използват за нападения срещу предполагаеми наркобарони на сирийска територия. САЩ също така съветват йорданските сили за сигурност как да използват сензори за въздушно наблюдение, безпилотни самолети и да прихващат комуникации.
Въпреки съпротивата на САЩ, Йордания, Саудитска Арабия, Ирак и други арабски държави нормализираха отношенията си със сирийското правителство миналата година в замяна на обещанието на Асад да се справи с каптагона.
Първоначално сделката изглеждаше успешна. През май 2023 г. Сирия беше приета отново в Арабската лига след 12 години изключване. На следващия ден при предполагаем йордански въздушен удар са убити Мерхи ал-Рамтан, известен бос на картел в Южна Сирия, заедно със съпругата му и шестте му деца. Часове по-късно Йордания заяви, че е сформирала съвместни сили за сигурност със Сирия за борба с трафика на наркотици, а сирийските държавни медии съобщиха, че силите за сигурност са конфискували един милион хапчета каптагон. В края на месеца Асад беше приет тържествено на срещата на върха на Арабската лига в Джеда, Саудитска Арабия.
Оттогава търговията с каптагон продължава с пълна сила. Йордански служители твърдят, че първоначалното сътрудничество на Сирия е било предимно демонстративно. Йорданският вицепремиер Айман Сафади се срещна с Асад по-рано този месец, за да обсъдят заплахата от контрабандата на наркотици.
Миналата година йорданският отдел за борба с наркотиците е арестувал около 35 000 души по обвинения в употреба на наркотици, което е с 24% повече в сравнение с предходната година. През юни йорданските власти предотвратиха две контрабандни операции, включващи близо 10 милиона незаконни хапчета на стойност до 200 милиона долара, предназначени за Саудитска Арабия.
Потокът от наркотици се превръща в обществена криза в арабския свят. Произвежданият в Сирия каптагон често се смесва с неизвестни количества вещества като кофеин, различни анестетици и успокоителни и дори токсични нива на цинк и никел. Таблетките, предназначени за Саудитска Арабия, често съдържат виагра. Потребителите често комбинират каптагона с други наркотици, които през последните години станаха по-достъпни в региона, като кристален метамфетамин и кетамин.
"Доколкото мога да кажа, употребата на каптагон се е удвоила през последните години", каза Абдула Булад, главен изпълнителен директор и основател на здравната група The Balance, която управлява луксозни клиники за рехабилитация на наркозависими в Европа.
Той заяви, че много от пациентите му са заможни араби от Персийския залив, които, след като се завърнат от обучение или работа на Запад, трудно се приспособяват към по-рестриктивната социална и правна среда в родните си страни.
"Това създава този непълноценен живот и именно тук се появява каптагонът", твърди експертът.
Обхватът на наркотика се разширява. Пристанища в Италия и Гърция извършиха големи конфискации, а холандските и германските власти разбиха лаборатории за каптагон в собствените си страни. През август германски съд започна процес срещу четирима мъже, арестувани след задържане на стотици килограми каптагон на приблизителна стойност 60 млн. долара.